Zůstat sám sebou ve světě, jenž se dnem i nocí pokouší udělat z tebe stejného člověka,jako jsou všichni ostatní..

Minulé životy - zapomínání a zapamatování

22. ledna 2008 v 10:09 | http://www.medituj.cz/poznani/reinkarnace/minule-zivoty---pamatovani-a-zapominani.html |  Minulé životy a reinkarnace
Když je živá bytost v hlubokém spánku, nebo omdlí, když prožije hluboký otřes z důvodu těžké ztráty, v čase smrti nebo když je tělesná teplota velmi vysoká, pohyb energie života ustrne. V této době ztrácí živá bytost vědomí totožnosti těla s živou bytostí.
Šrímad Bhagavatam 4:29:71

OTÁZKA: Pokud, jak tvrdíte, je tolik věcí uloženo v mysli, proč si potom nepamatujeme svoje minulé životy jasně?
ODPOVĚĎ: Pamatuje si snad motýl svůj minulý život v těle housenky?
OTÁZKA: Nevím.
ODPOVĚĎ: Pamatujete si svoje narození? Ten zážitek, kdy jste opouštěl dělohu?
OTÁZKA: Ne.
ODPOVĚĎ: I přesto víte, že jste se narodil, je to tak?
OTÁZKA: Chcete tím říct, že když si na minulý život nemohu vzpomenout či jej prožít, neznamená to ještě, že jsem žádný neměl?
ODPOVĚĎ: Přesně tak. Naše paměť není dokonalá. Takový je řád přírody. Nepamatujete si na své narození nebo na dobu, kdy jste byl v děloze, ani si nepamatujete předchozí úmrtí nebo činnosti minulých životů.
OTÁZKA: Proč ne?
ODPOVĚĎ: Aby pro vás bylo snazší ztotožnit se současným tělem. Jemnohmotné tělo je studnicí hmotných tužeb. Abyste byli schopni tyto tužby splnit, nejenom že potřebujete hrubohmotné tělo, ale také se s ním musíte ztotožnit. Postoj svatého muže, jogína, nám ukazuje, proč se musíme ztotožnit se svým tělem, abychom si mohli užívat. Jogín vidí sám sebe odděleně od svého těla a od činnosti smyslů. Je pouhým svědkem činností těla, ať jsou pozitivní či negativní. Jinými slovy, vnímá své tělo jako něco odděleného od něho samotného. Například, jogín si uvědomuje: "Moje tělo je studené," nebo, "moje tělo je horké." Uvědomuje si, že jeho jazyk ochutnává něco dobrého nebo naopak něco špatného, ale on sám se s procesem ochutnávání neztotožňuje. Je stranou a pozoruje to jako pomíjivý zážitek.
Člověk s božským vědomím si neustále uvědomuje, že vlastně nic nekoná, přestože se dívá, poslouchá, dotýká, čichá, jí, chodí, spí, dýchá, hovoří, vyměšuje, přijímá, otvírá či zavírá oči. Uvědomuje si přitom, že to jsou pouze hmotné smysly, které se zabývají smyslovými předměty, a že on je nad ně povznesen.
Bhagavad-gita 5:8-9

Jestliže jste jogínem, udržujete si odstup. Nepohružujete se v procesu přijímání potravy, ale pozorujete své tělo, jak jí. Pozorujete, jak se vaše ruka přibližuje k ústům, pozorujete, jak ústa žvýkají. "Uvědomuji si, že můj jazyk ochutnává tuto chuť." Tímto způsobem se ve skutečnosti toho neúčastníte. Pouze pozorujete hmotné tělo při práci, ale udržujete si odstup. Uvědomujete si: "Nejsem tím tělem, dívám se na své tělo, jak žvýká a přináší mu to požitek."
Materialistovi se takový odstup nelíbí, protože se chce plně pohroužit do prožitků. Chce si vychutnávat, užívat, udržet si co nejdéle každý malý orgasmus každého ze smyslů. Chce se zcela ztotožnit se svým tělem, aby si mohl zcela užívat. Vědomí "já jsem tím tělem," je pro uspokojování hmotných smyslů nezbytné. Když materialista vidí, že jeho tělo zažívá něco příjemného, skočí do toho po hlavě a snaží se vychutnat každou vteřinu. Když má v ústech zmrzlinu, chce ji tam udržet - nechce, aby zmizela. Je zcela uvězněn v každém zážitku. Samozřejmě, když přichází bolest, je v ní také zcela uvězněn. Nemůže si uvědomit: "Moje tělo sužuje bolest." Nemá toto vidění. Uvědomuje si jenom: "Užívám si," nebo, "trpím". Spiritualisté si uvědomují: "Moje tělo si užívá," nebo, "moje tělo trpí". Duchovní osoby vědí: "Nejsem svým tělem, já netrpím." Osoba, která si pamatujete: "Byla jsem v tomto těle, v tamtom těle a teď jsem zde v této formě," chápe, "já nejsem svým tělem, jsem duše." Protože zná svoji pravou totožnost, která je duchovní a ne hmotná, nepřimkne se k hmotnému potěšení. Bude vědět: "Hmotné věci mě nikdy neuspokojí."
Pokud se neztotožňujete s konkrétním hrubohmotným tělem, v kterém jste v současnosti, je nemožné si užívat. Z toho důvodu podmíněná živá bytost zapomíná na minulé tělo a zcela přijme současné tělo za sebe sama. "To jsem já". Kdyby to neudělala, jak by se mohla pomocí tohoto těla pokoušet užívat si? Například, řekněme, někdo byl ve svém minulém životě králem a nyní je v těle psa. Může se starat o své, když si stále myslí, že je král? Ne. Jednoduše bude cítit úzkost. "Haf, haf, to jsem já, král, copak mě nepoznáváte? Haf, haf."
Lidé mající živé vzpomínky na své minulé životy je vnímají spíše jako překážku. Poněvadž si stále pamatují svá minulá těla, nemohou si začít užívat v současném těle. V některých případech navštíví své předchozí rodiny, ale ty s nimi nechtějí nic mít, protože tělo se změnilo. Známe příběh muže, který byl v jednom životě úspěšným obchodníkem. Tvrdě pracoval, aby dal svým synům, které velmi miloval, co nejvíce. Když své tělo opustil, jeho synové zdědili dům a veškerý majetek a on se narodil poblíž jako syn obyčejného ševce. Když se vrátil do domu, který v minulém životě postavil, jeho "synové" ho vyhnali. Mlátili ho botami do tváře. Osobu, která se snaží najít štěstí v uspokojování hmotných smyslů, znepokojuje pamatování si svých předchozích činností. Proto je to zařízeno tak, aby se osoba ztotožňovala se současným tělem a ne s tělem minulým.
Živá bytost zapomíná na existenci hrubohmotného těla nejenom v okamžiku smrti, ale také v určitých případech v době, kdy je stále s tělem spojena, například ve spánku, při vysokých horečkách, atd.
Když je živá bytost v hlubokém spánku, nebo omdlí, když prožije hluboký otřes z důvodu těžké ztráty, v čase smrti nebo když je tělesná teplota velmi vysoká, pohyb energie života ustrne. V této době ztrácí živá bytost vědomí totožnosti těla s živou bytostí.
Šrímad Bhagavatam 4:29:71
Po dobu pěti, šesti, dokonce deseti hodin denně (podle délky spánku) se osoba vůbec neztotožňuje se svým hrubohmotným tělem. Protože na něho zapomíná, může se ve spánku ztotožnit s jemnohmotným tělem, a tak si ve snech užívat nebo trpět. Tímto způsobem se pohybuje někde jinde a dělá jiné věci. Jako by člověk opustil byt a vydal se někam na výlet. Když je pryč z bytu, nestará se o něj, ale když se vrátí, zase se starat začne: "Zrovna jsem se vrátil domů, musím to tady dát do pořádku, přijdou hosté." Podobně, když se žena ráno probudí, řekne si: "Ahh, teď si vzpomínán na svou pozici - jsem tělem." Učeše si vlasy, oblékne tělo. Trvá jí to dvě hodiny, než se upraví - byla někde jinde. "Počkejte, musím své tělo připravit, právě jsem se vrátila." Tímto způsobem osoba ve spánku zapomíná na hrubohmotné tělo a na jemnohmotné tělo, když je vzhůru.
Někdy se člověk, který zažívá noční můry, bojí usnout, protože ví, že se už nebude ztotožňovat se svým hrubohmotným tělem, ale místo toho se bude ztotožňovat s tělem jemnohmotným. Ví, že když usne, zapomene, že je živ a zdráv ve své posteli. Bojí se, že si začne myslet, že je někde jinde. Ať se snaží, jak se snaží, stejně nakonec usne a brzy se vyděsí. "Á, áááááá - Ne! Ne! Ne!- padám dolů z hory!" Jeho maminka přijde a říká si: "Je živ a zdráv, spí ve své posteli." Ale co se jeho týče, padá dolů z útesu.
Během spánku si myslíte: "Jsem tímto tělem (jemnohmotným) a jedu sem a jedu tam, žerou mě lvi, sedím na trůně, jsem král," cokoli - a když se probudíte říkáte si, "jsem tímhle tělem" (hrubohmotným), jmenuji se John Doe, jsem obchodník, je mi 36 let, jsem tohle a tamto." (To je samozřejmě mylná identifikace. Ve skutečnosti jste duší, ne hrubohmotným ani jemnohmotným tělem).
Abychom moli opravdu všechno plně prožívat, musíme se zcela ztotožnit s konkrétním tělem, pomocí kterého se snažíme užívat si a to znamená, že musí zapomenout na svá předchozí těla.
Pamatování si minulých životů nás neučiní šťastnými. Jaká je cena vzpomínek? "Dříve jsem trpěl tak a tak, dříve jsem si užíval tak a tak." V té době jste jednal pod vlivem nevědomosti, zapomněl jste na svou věčnou totožnost, a vracet se zpět a vzpomínat nebo prožívat to znovu je také výsledkem nevědomosti. Je to "žvýkání přežvýkaného."
Například, člověk se může snažit nají štěstí ve žvýkání žvýkačky. Žvýká a žvýká a snaží se z ní vysát všechen zbytek chuti, ale přesto není spokojen a nakonec žvýkačku vyplivne. Po nějaké době se snaží si vzpomenout: "Kde jsem nechal tu žvýkačku, kterou jsem žvýkal?" a chce si na to vzpomenout a znova si ji vychutnat, má to nějakou cenu? I když ji najde a znovu ji žvýká, prostě žvýká to, co už jednou vyplivl. Proto bychom neměli tolik usilovat o to, odhalit totožnost našich minulých hrubohmotných těl. Raději bychom se měli pokusit odhalit naši pravou totožnost jako duše. To je skutečným cílem v životě.

OTÁZKA: To, co jste právě řekl, se vztahuje přesně na mě. Několik let jsem strávil tím, že jsem navštěvoval různé hypnotizéry a takzvané specialisty na reinkarnaci, abych se pokusil vzpomenout si na své minulé životy.
ODPOVĚĎ: Proč?
OTÁZKA: Vlastně ani sám nevím. Asi jsem chtěl zjistit, kým jsem byl, protože to také ovlivňuje to, kým jsem nyní.
ODPOVĚĎ: Ne, neovlivňuje. Nejste svým tělem ani svou myslí. Kým jste byl? Byl jste duší, nedílnou částí Nejvyšší Duše. Kým jste dnes? Jste duší, nedílnou částí Nejvyšší Duše. Vaše totožnost je stejná dnes, minulý rok, minulý život a po nespočet minulých životů předtím. Mohl jste být ve zvířecím těle, v lidském tělem nebo v jakémkoli jiném, ale nikdy jste nebyl žádným z těchto těl. Chcete vědět kým jste? Řeknu vám to. A na rozdíl od těch hypnotizérů vám nebudu účtovat ani cent. Jste věčnou jiskrou Nejvyššího. Jste Jeho služebníkem. Naší podstatou je milovat a sloužit Mu. To je to čím jste - věčným služebníkem Nejvyššího.
OTÁZKA: Přijímám vaše vysvětlení, už tomu rozumím. Ale kdysi jsem si myslel, že když se vrátím ke svým předchozím životům, budu moci odstranit některé z psychologických jizev, které mě stále ovlivňují v tomto životě. Bylo to podobné jako sezení u psychiatrů a zjišťování příčiny svých neuróz, ale s tím rozdílem, že místo návratu pomocí psychoanalýzy do svého dětství, jsem se vrátil do jiných životů.
ODPOVĚĎ: Každý prožil tolik životů. Měl stovky, tisíce různých těl - ze všech možných druhů života. A v každém životě má osoba velmi traumatizující zážitky. Všechny tyto zážitky zůstávají v mysli a tudíž v paměti. Narození je velmi bolestivé - tolik, že většina z nás automaticky na tento zážitek zapomene. Nemoci jsou bolestivé. Stáři je bolestivé. Smrt je bolestivá. Zlomené srdce je bolestivé. Ztráta někoho, komu jste oddán, je bolestivá. Existuje tolik příčin bolesti. V každém životě měla osoba mnoho bolestivých zážitku a každá osoba měla nespočet životů. Takže dokonce i kdybychom přijali Freudovu hypotézu, že uvědomění si špatného zážitku člověka osvobodí od dlouhotrvajících následků (což nepřijímáme), i tak by nebylo možné vrátit se ke každému životu a vše vyjasnit.
Potom také vyvstává otázka přesnosti takových metod návratů k minulým životům. Je to jenom neodborné experimentování do oblastí, kterým doopravdy nerozumí. Není znám žádný důkaz, že by provozovatelé technik regrese opravdu věděli, co dělají.
Ale i kdybychom přijali, že tito lidé jsou skutečně skvělými odborníky na lidskou duši, i kdybychom přijali, že mohou vidět všechny z našich tisíců životů a mohou odlišit traumatické zážitky jednoho života od traumatických zážitků jiného života, i kdybychom přijali, že znovuprožití těchto traumatických zážitků nám pomůže, přesto bychom museli přiznat, že tyto postupy jsou bezcenné. Jsou ztrátou času.
OTÁZKA:
Proč?
ODPOVĚĎ: Protože se ve skutečnosti nedostávají ke kořeni problému. I když budete vědět vše o svých minulých životech, stále budete zahaleni hmotnými tužbami, karmou a nevědomostí o vaši skutečné totožnosti. Budete mít stále potřebu někoho milovat, budete se zamilovávat do forem tohoto světa. Zkrátka, zatímco budete utrácet peníze a čas ve snaze vyřešit traumata minulých životů, budete zažívat nová traumata v současném životě. Budete znovu vytvářet karmické reakce. Bude muset znovu trpět ve stáří, v nemoci, ve smrti. A nepřiblížíte se nijak vyřešení problému reinkarnace. Budete se znovu muset narodit a znovu budete muset umřít - znovu a znovu. Takže, co získáte tím, že budete znát své předchozí životy? Místo plýtvání času při hledání typů těl, které jste měl v minulosti, věnujte svůj čas kultivaci skutečného duchovního vědomí. Potom se už znovu nebudete muset narodit.
OTÁZKA: Souhlasím s Vámi, že takové praktiky jako hypnóza skutečně problém neřeší a pochybuji o pravdivosti jejich zjištění. Příliš mnoho lidí tvrdí, že byli Kleopatrou nebo Napoleonem nebo nějakou jinou slavnou osobností. Nicméně si myslím, že ačkoliv tyto metody nemohou pomoci člověku vymanit se z koloběhu rození a smrti, mohou alespoň přesvědčit některé pochybovače, že nějaký koloběh rození a smrti vůbec existuje. Pokud je výzkum prováděn pozorně, zdá se, že předkládá další důkazy o reálnosti reinkarnace.
ODPOVĚĎ: Ano, samozřejmě, z tohoto pohledu to má jistou cenu. Lidem, kteří nevěří v Písmo ani duchovnímu učiteli, kteří jsou velmi skeptičtí, může takový výzkum pomoci pochopit skutečnost reinkarnace. Ale přesto, aby skutečně pochopili reinkarnaci, musí tito lidé jednoho dne odložit svou pýchu a uslyšet Absolutní Pravdu z úst bona fide duchovního učitele a z Písma.
Existují dva postupy, jak k poznání dojít: metoda vzestupná a sestupná. V podstatě je vzestupná metoda snahou pochopit Absolutní Pravdu pomocí smyslového poznání. Lidé se snaží analyzovat svět kolem sebe svými smysly, informace získané tímto způsobem potom zpracovávají a spekulují o jejich možném významu. Jinými slovy, vezmou informaci a vloží ji do počítače své mysli a snaží se dojít k nějakému závěru.
Nicméně, nemůžeme dojít dokonalého pochopení reinkarnace tak, že budeme následovat vzestupnou metodu. Vzestupná metoda je extrémně neúčinná, když přijde na záležitosti, které překračují hmotné smysly. Duchovní poznání - poznání, které se nachází mimo hmotné smysly - nemůže být dosaženo vzestupnou metodou. Tato metoda přináší pouze kusé výsledky. Když je informace neúplná, závěry jsou nevyhnutelně také neúplné, nedokonalé. Je to stejné, jako byste vkládali neúplná data do počítače: ať počítač vrátí jakékoli závěry, budou nedokonalé.
Sestupnou metodu používají velcí mudrci a světci. Nesnaží se mentálně spekulovat o cestě k Absolutní Pravdě, nesnaží se vystoupat k Absolutní Pravdě pomocí svých smyslů a mysli. Místo toho pokorně přijímají informace tak, jak jsou jim podávány, jak sestupují od Nejvyššího. Takže sestupná metoda znamená přijímání informací o Absolutní Pravdě od Absolutní Pravdy. Ten, kdo chce poznat celou pravdu o reinkarnaci, musí následovat sestupnou metodu. Mentální spekulace založené na omezené zkušenosti a omezených informacích nikomu nepomůžou.
OTÁZKA: Jak máme přijímat informace, které sestupují od Absolutní Pravdy?
ODPOVĚĎ: Existuje několik způsobů: pomocí Písma - Slova Nejvyššího, skrze Pána v srdci, pomocí minulých mudrců nebo svatých osob, kteří dokonale porozuměli Pravdě, a - co je nejdůležitější - pomocí žijícího důvěryhodného duchovního učitele, pravého Guru. Pravý Guru dosáhl dokonalé seberealizace a přichází v učednické posloupnosti od Pravdy Samotné. Ten, kdo kráčí ve šlépějích minulých svatých osob a Gurua, dosahuje rychlého duchovního pokroku. Pochopení transcendentna takové osoby se stává dokonalým.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jura jura | 3. července 2010 v 1:46 | Reagovat

trochu psycho ne ?

2 Smithe418 Smithe418 | E-mail | Web | 7. května 2014 v 10:08 | Reagovat

We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community. aaekdeecbbcbfbdd

3 Pharmc404 Pharmc404 | E-mail | Web | 8. května 2014 v 1:41 | Reagovat

Very nice site! <a href="http://ypxoiea2.com/ovyaytv/1.html">cheap goods</a>

4 Pharmg668 Pharmg668 | E-mail | Web | 8. května 2014 v 1:43 | Reagovat

Very nice site! cheap goods http://ypxoiea2.com/ovyaytv/4.html

5 Pharmb276 Pharmb276 | E-mail | Web | 8. května 2014 v 1:44 | Reagovat

Very nice site!

6 buy buy | E-mail | Web | 9. května 2014 v 2:40 | Reagovat

Hello!

7 Smitha39 Smitha39 | E-mail | Web | 14. června 2014 v 9:28 | Reagovat

Hey, thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Much obliged. cgfbeedebeeakdcc

8 Smithd459 Smithd459 | E-mail | Web | 20. června 2014 v 9:24 | Reagovat

Thank you for your blog article. Great. faaacecfcaeadcbc

9 Smithf492 Smithf492 | E-mail | Web | 20. června 2014 v 17:05 | Reagovat

Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content! kdfbfeaccbeebbbe

10 cheap_cialis cheap_cialis | E-mail | Web | 27. května 2015 v 8:13 | Reagovat

Wow, marvelous blog structure! How long have you been running a blog

11 cialis cialis | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 21:28 | Reagovat

Amazing YouTube movies posted at this website, I am going to subscribe for daily updates, as I dont want to fail to take this series.

12 MirkaPluh MirkaPluh | E-mail | Web | 24. července 2018 v 0:28 | Reagovat

Peels can help to eliminate from of all old amendments of the skin layer. exfoliation effective at any time, shown for skin of any type. After superficial exposure disappear small wrinkles, skin becomes smooth, without wrinkles. Adaptation – 3 days. The middle peeling well copes wrinkles (expression, old, smoothing small pits, eliminates freckles.
Adaptation – 7 days. Profound peeling doing in the beauty hospitals. This is maximum efficient procedure, however requires long term recovery – up to four weeks.
<a href=http://chemicalpeel.in/how-often-should-you-get-a-chemical-peel>how often should you get a chemical peel</a>

13 KulGeks KulGeks | E-mail | Web | 13. srpna 2018 v 11:17 | Reagovat

Seal armpit brings discomfort, aches. to Carry trip in the hospital should not. Formation under the muscle cavity may become cancer disease. But most often it is result frequent use deodorants, non-compliance rules personal hygiene, strong sweating. Inflammation causes narrow blouse, alien razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/a-painful-lump-in-the-armpit>lump under armpit hurts</a>  
Compaction under the arm, redness, lump becoming hot? This is the ulcer that should cut, then drink medications. initial stage treat lotions, antibacterial drugs. If the ailment switched to second stage, need surgery.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama