Zůstat sám sebou ve světě, jenž se dnem i nocí pokouší udělat z tebe stejného člověka,jako jsou všichni ostatní..

Kamarádka bledá závist

5. dubna 2007 v 20:33 | www.mojepsychologie.cz |  Čtení pro ženy
Zdá se vám život někoho jiného mnohem lepší, než je ten váš? A i když vy sami si žijete vlastně dobře, druhému lepší práci, byt či partnera ani moc nepřejete? Je načase s tím něco udělat. Jistě se nechcete zbytečně užírat či dokonce škodit.
Závist je považována za jednu z typických vlastností našeho národa, přestože patří mezi tradiční "smrtelné" hříchy a už i malé děti vědí, že závidět někomu "není hezké". Za vše mluví staré české "moudro": "Když já kozu nemám, ať chcípne i sousedovi." Možná za to mohou dlouhá desetiletí socialismu hlásající povinnou rovnost a pravidlo navenek nevybočovat, možná jen výchova, která nás nenaučila velkorysosti a přejícnosti. Ať je to jakkoli, pořád je čas to změnit.

JAK JSTE NA TOM?

Možná si myslíte: "Já nezávidím! Jen srovnávám sebe a to, co mám či nemám s tím, co má nebo nemá někdo jiný." Pokud nás takovéto srovnání vede k vylepšení vlastního života, je to v pořádku. Přece i samotná závist je přirozená lidská vlastnost, která, pokud má své meze, je zcela normální. "Problém ale nastává tehdy, když nás pocit závisti sužuje a užírá, či dokonce dospěje až do stadia, kdy začneme dotyčnou osobu, která má něco, co my ne, nenávidět," upozorňuje psycholožka Kateřina Beerová. Představte si situaci, kdy jdete po ulici a kolem vás projde krásná, štíhlá žena. Co si pomyslíte?
"Ta má ale figuru! Když teď půjdu namísto do cukrárny do tělocvičny nebo na běžecký ovál, určitě budu mít brzy taky takovou." Nebo: "Ta má ale figuru! Kdybych já měla takovou, můj život by byl určitě mnohem lepší. Co asi dělá, mrcha hubená? Nejspíš je modelka, nebo tak něco. A určitě bydlí ve velkém moderním bytě, vždyť s takovou postavou si to může dovolit. Navíc má jistě bohatého chlapa. A co mám já? Nikdy nebudu jako ona. Radši si dám kousek čokolády, ať mám aspoň něco ze života..." Možná je to k smíchu, ale pokud jste upřímná, tak přiznáte, že se vám něco podobného už někdy stalo. "Když je to jednou za čas, o nic nejde," poznamenává psycholožka. Jenomže mnohé z nás tohle zažívají dost často. A nejhorší je, že si to ani neuvědomujeme. Přitom fakt, že se neustále soustředíme na to, co jiní mají a my ne, se časem musí někde odrazit. Nejčastěji na vlastní sebelítosti, ztrátě sebevědomí a hrdosti, v horším případě na vztazích s ostatními.
ZÁVIST POD KONTROLOU
Základem úspěchu je uvědomit si svůj problém. Přiznat si, že této nesmyslné činnosti zbytečně věnujeme spoustu drahocenného času a namísto sebezdokonalování trávíme své volné chvilky destrukcí všech dobrých pocitů z vlastního života - tím, že se soustředíme na to, co postrádáme. "Nemusíte hned celému světu oznámit, že závidíte sousedce anglický trávník, kamarádce skvělou práci a kolegyni vyšší plat. Stačí, když to přiznáte především sama sobě," říká Beerová. A co teď, když už jste připustila, že trpíte diagnózou "závistivá"? Odbornice doporučuje: "Pokuste se definovat, co vlastně druhému závidíte. Protože pokud nevíte, co chcete, jak můžete vědět, že to nemáte? Co konkrétně vám chybí? Jestliže se jedná o hmotné statky, uvědomte si, že za každou dovolenou či novými šaty bývá obvykle spousta práce, často přesčasy či odpírání si jiných věci," upozorňuje psycholožka. Jenomže to většinou vůbec nevidíme, protože jsme většinou konsternovány pouze tím příjemnějším. Výsledkem práce či snažení jiných.

VAŽME SI TOHO, CO MÁME

Postrádáte-li spíše vlastnosti či schopnosti jiných, nebo pocit uznání, je potřeba si uvědomit vlastní cenu a myslet na to, že každý má něco, co ten druhý nemá a nemůže mít. "Není důvod neustále hledat, co je na životech těch druhých lepší, ale uvědomit si, co je výjimečného na vás, na vašem vlastním životě," říká Beerová. Možná nejste Miss Universe a nemáte v bance půl milionu. Možná vám neznámý ctitel neposílá každý den pugét růží, jako vaší kolegyni, a třeba nejste ani moc vtipná. Zato třeba ovládáte tři světové jazyky a máte kolem sebe lidi, kteří vás mají rádi. Jste navíc zdravá a schopná rozvíjet v sobě své vlastní nadání, ať už je to nadání k čemukoli... Samozřejmě nadání k čemukoli dobrému. A to je přece mnohem důležitější.

KDY JE ZÁVIST DOBRÁ

Závist nemusí být jen sžíravým a sužujícím pocitem a nemusí nutně ničit mezilidské vztahy. Někdy jsou to právě negativní emoce, které fungují jako hnací motor a motivují nás k lepším výkonům. Je-li to i váš případ, inspirujte se konkrétním příkladem, člověkem, kterému závidíte a tím, co mu závidíte. Soustřeďte se na to a napodobte jeho úspěch. Nebojte se ho zeptat, jak danou věc získal, kde se své schopnosti naučil, nebo co všechno je potřeba udělat, abyste dosáhla své mety. Možná zjistíte, že je to mnohem jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.

VYLEPŠETE SVŮJ ŽIVOT

Mnohdy nám některé naše schopnosti či dovednosti mohou připadat tak banální, že si ani neuvědomujeme, jak jsou skvělé. Požádejte partnera (kamarádku, sestru, kolegyni), ať pro vás sepíše seznam několika vlastností, které má na vás nejradši, či kterých si nejvíce váží. Možná budete překvapena tím, na co všechno můžete být pyšná. Uvědomte si, co všechno dobré vás v životě potkalo a sepište seznam 50 věcí, za které jste vděčná.
Každý večer si před spaním řekněte, co všechno se vám během dne podařilo. Chvalte se i za takové drobnosti, jako je přijít do práce včas, naučení se nového slovíčka v cizím jazyce či příprava dobré večeře pro rodinu. Na to všechno můžete být na sebe právem hrdá. Naplánujte si na každý týden něco, na co se můžete těšit. Ať je to návštěva galerie, výlet s dětmi za město, film v televizi, setkání s přáteli či nakupování s kamarádkou. Do MP3 přehrávače si stáhněte písničky, které vám v případě potřeby zvednou náladu nebo sebevědomí. Zkuste třeba některou z následujících: James Blunt - You are Beautiful, Destiny's Child -Survivor, Tina Turner - The Best, Christina Aguilera - Beautiful, Sugababes - Better ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama