Zůstat sám sebou ve světě, jenž se dnem i nocí pokouší udělat z tebe stejného člověka,jako jsou všichni ostatní..

Jak se naučit říkat pravdu do očí ?

14. ledna 2007 v 14:50 | www.mojepsychologie.cz |  Psychologie

JAK SE... naučit říkat pravdu do očí

pravda
Přestaňte se trápit výčitkami svědomí! Poznejte, za jakých okolností je podstatné vyměnit lež za pravdu a naučte se ji podat tak, aby neublížila vám osobně, ani vašim přátelům či kolegům v práci.

Rozlišujte rozdíly!

Naučte se odlišit od sebe situace, v nichž je skutečně nutné vyjít s pravdou na povrch, od těch, kdy se v rámci zachování dobré pověsti uchylujete k zraňující upřímnosti, přestože to není tak úplně třeba. Představte si následující modelovou situaci: Vaše kamarádka si koupila nový svetr. Dožaduje se souhlasu, jak je krásný, vám se ale vůbec nelíbí. Co jí řeknete? Psycholog Petr Šmolka by v této situaci spíše než "ráznou" pravdu volil milosrdnější okliku. Od konstatování "Je fajn, ale já bych, holka, asi neměla odvahu si něco takového na sebe vzít" přes poněkud drsnější "Já ti zatím nevím, určitě si ale časem zvyknu, důležité je, že se líbí tobě..." Ale stejně by bylo možná ze všeho nejlepší sdílet s ní její radost, myslí si.

Buďte sami sebou!

Odlišná situace nastává v případě, kdy neumíte dostatečně hájit své zájmy. Než abyste riskovali hádku nebo trapas, kývnete nakonec i na věci, s nimiž nesouhlasíte. Výsledek? Každou chvíli děláte něco, co vůbec nechcete, anebo trávíte čas s někým, kdo je vám vlastně lhostejný. Neschopnost vyslovit slovíčko "ne" vám může přivodit problémy v zaměstnání i v osobním životě. Ujasněte si priority! Oddělte věci, které jste ochotni udělat ze skutečného přátelství, od těch, které děláte jen proto, že jste se kdysi naučili, že odmítat je nezdvořilé. Naopak! Rázné odmítnutí typu "ne, nemohu ti momentálně pomoci" je mnohem férovější a mnohdy i nejlepší přátelé ocení, že jste k nim byli v tu chvíli upřímní.

Mějte na paměti vlastní omyly!

Potřebujete podřízenému v práci vyčíst omyl, ale nevíte, jak na to, aby se neurazil a s chutí pracoval pro firmu dál? Naučte se být diplomatičtí! Zkuste hned na začátku rozhovoru připustit, že ani vy nejste neomylní a stejně jako on, také vy děláte chyby. "Když někdo připustí svou vlastní chybu - a to dokonce i když na ni nebyl upozorněn - něco takového může přesvědčit leckoho, aby změnil své chování," píše ve své knize americký spisovatel a lektor kurzů komunikace pro dospělé Dale Carnegie. Český psycholog Petr Šmolka v takové situaci radí: "Zabalte nepříjemnou pravdu do stravitelnější podoby nebo takticky doveďte kolegu k tomu, aby si chybu sám uvědomil."

Umožněte druhým zachovat si vlastní tvář!

Dostali jste se do situace, kdy víte, že máte naprosto jistě pravdu a druhý se zcela určitě mýlí? Potřebujete právě teď kritizovat svoje podřízené nebo nejste spokojeni s chováním svých dětí? Nezapomínejte na to, že lidé stojící v dané chvíli proti vám mají svou hrdost. Neponižujte je zbytečně v jejich vlastních očích. Upozorňujte, vytýkejte, kritizujte, jednejte pravdivě a na rovinu, ale zapojte do vlastní "tvrdosti" větší takt a jistou dávku porozumění.

Povzbuzujte k pravdivosti!

Naučíte-li se skutečně říkat pravdu do očí tam, kde je to opravdu třeba, vyžadujte podobnou upřímnost nejen od svých kolegů v zaměstnání, ale i od své rodiny a od svých přátel. Jak na to? Poučte se z vlastních zkušeností. Postupně a nenásilně svému okolí dejte najevo, že zvládnete unést nepříjemnou pravdu a uznat oprávněnou kritiku. Vaši kolegové i blízcí se v důsledku toho časem jistě přestanou zdráhat a začnou vám beze strachu říkat, co si skutečně myslí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama